Úvod / Sdružení nezávislých kandidátů / Ptají se nás sousedé - bude v Rožnově Kaufland a Penny?

Ptají se nás sousedé - bude v Rožnově Kaufland a Penny?

Kristýna KosováOdpověď je nesnadná, takže postupně.

Kaufland ohledně své prodejny na Meziříčské vede nyní stavební řízení, vlastně jsou to řízení dvě, jedno na budovu, druhé na zpevněné plochy a dopravní napojení – čili na parkoviště a kruháč. Rozhodnutí se dá čekat brzy a nedovedu si moc představit, že by bylo záporné, ač v něm podávají námitky dotčení sousedé a spolek Zdravý Rožnov. Účastníci budou zřejmě podobně jako v územním řízení zvažovat podle rozhodnutí úřadu odvolání a správní žaloby, bude-li k tomu důvod.

Je třeba si také připomenout, že územní rozhodnutí je napadeno správními žalobami, jednou soukromé osoby, druhou podanou spolkem Zdravý Rožnov, kterou podpořili obyvatelé Meziříčské ulice příspěvkem na soudní poplatky. Tyto žaloby leží na soudě déle než rok a dosud nebyly rozhodnuty, nicméně předběžné opatření bylo zamítnuto a žaloba tedy není překážkou dalším řízením – právě stavebním řízením, které nyní probíhají. Podle vyjádření soudu by předběžné opatření bylo příliš předběžné a má se uplatňovat až v případě stavebního povolení.

V mezičase jsme měli Kaufland jednou na zastupitelstvu, schvalovala se smlouva o právu provést stavbu, kde bylo v minulosti opomenuto dotčení jedné městské parcely. Na tomto detailu bohužel nemělo cenu pokoušet se o obstrukce. Přesto jsem pro tento dodatek nehlasovala, od počátku považuju tuto smlouvu za chybu, při jejím schvalování jsem se aktivně podílela na pokusu zlobovat zastupitele, aby ji odmítli, a nemohu tedy hlasovat ani pro její drobnou úpravu. Vyjednávám nicméně s Kauflndem ohledně zeleně.

Ohledně Penny marketu jdou věci rychleji a i tady už běží stavební řízení – na základě rozhodnutí Rady města jsem podala do stavebního řízení námitky proti zvýšenému světelnému znečištění, které je nevhodné jak pro člověka a jeho klidný spánek, tak pro přírodu – v blízkosti se nachází významná netopýří kolonie. Rádi bychom v této lokalitě uhájili alespoň nějaké změně k zachování kvality života.

Za spolek Zdravý Rožnov se kauzami nyní zabývají statutární zástupci – předseda a hlavně místopředsedkyně Aneta Valasová, takže ač jsem na post místopředsedkyně já rezignovala z obavy ze střetu zájmů, od rozdělané práce Zdravý Rožnov neodešel a Aneta má můj obdiv, že to zvládá.

Kristýna Kosová