Úvod / Sdružení nezávislých kandidátů / Inspirace pro otevřenost úřadu na barcampu Nesehnutí

Inspirace pro otevřenost úřadu na barcampu Nesehnutí

Kristýna KosováTrošku nestíháme, nestíháme tedy hlavně psát o tom, co všechno děláme, ale to je zrovna něco, co za nás nikdo jiný neudělá. Přijměte tedy mou omluvu a první pokus o nápravu.

Chtěla bych začít zlehka a z posledních dní si vybírám uplynulý víkend, kdy jsem nebyla v Rožnově, ale vydala jsem se na Barcamp Nesehnutí strávit celou sobotu s inspirativními lidmi a dovézt si pak do Rožnova nové zkušenosti, nápady a kontakty.

Od takového starosty Nového Města na Moravě se totiž člověk dozví, jak udělat město transparentní, což usilovně plánujeme a postupně uvádíme v život, ale dozví se i, jaká jsou úskalí a na co si dát pozor. Sdílení zkušeností nelze nikdy dost docenit, protože pokud někdo vyšlapal cestu před vámi, dokáže vás varovat, v kterých místech byste mohli zakopnout. A taky je důkazem, že se tou cestou opravdu dá projít. Nové Město zatím došlo k transparentním účtům, zveřejňování smluv, rozklikávacímu rozpočtu, veřejným podkladům pro zastupitele, on-line přenosům ze zastupitelstva, e-aukcím a on-line hlášení podnětů občanů na opravy a úklid. Zatímco my jsme na začátku této cesty (máme záznamy a on-line přenos zastupitelstva, k hlášení závad a nedostatků můžete použít inCity nebo Lepší místo; na zveřejňování smluv a podkladů zastupitelstva pracujeme), oni už jen přemýšlejí, jak všechny tyto podklady psát a zveřejňovat v co nejsrozumitelnější podobě. A v tom se předhánějí s Krajem Vysočina.

Poučení zní – otevřenost radnic je možná a chyby nejsou v otevřenosti, ale občas v konkrétním provedení. A protože otevřenost je hodnota sama o sobě, vrací se člověk po takovém setkání s místy, kde už je to samozřejmé, k práci v Rožnově s novou energií. Náš náhled je dlouhodobě jasný, co není tajné, považujeme za veřejné. Zveřejnění podstatných věcí je efektivní a v 21. století také logické. Jen nastavení tohoto směru do vnitřních procesů úřadu trochu trvá, protože se chceme vyhnout chybám. A potřebujeme zpřehlednit web. Na tom už taky pracujeme.

P.S.: Ještě jsem se stihla dostat k aplikaci pro přehledné zveřejňování hlasování zastupitelů, čekáme ostrou verzi, a pak nás čeká všechny hodně přemýšlení, protože tato aplikace umožní analyzovat hlasování a různě s ním pracovat. To je něco pro vás – občany, které zajímají výsledky více než diskuze na zastupitelstvu.

Kristýna Kosová