Úvod / Sdružení nezávislých kandidátů / Kolik stojí zimák - část třetí

Kolik stojí zimák - část třetí

Stadion a rozpočet města

V roce 2010 dalo město ze svého na zimní stadion 10,5 milionů, v roce 2011 počítal rozpočet se sumou asi o milion menší. Podobné částky můžeme očekávat nejméně dalších 5 let, dokud nesplatíme zbytek úvěru (22 mil.). Jaký je vlastně podíl výdajů na zimák v celkovém rozpočtu města?

Opravdu zanedbatelná část?

Pro příklad opět vezměme poslední uzavřený rok, tedy rok 2010. Celkové náklady města byly asi 370 miliónů, takže zimák v něm nedělal ani 3 %. Když však zjistíme, s kolika "volnými" penězi město skutečně disponuje, bude situace vypadat jinak. Velká částka rozpočtem v té době jen protékala. Tvořily ji hlavně sociání dávky (- 95 mil.), které stát přes město jen přeposílal.  Každoročně velkými položkami je provoz úřadu (- 77 mil.), městských organizací (hasiči, městská policie, knihovna, T-klub.... - 28 mil.), školek a škol (- 24 mil.). Odečtěme ještě splátky dluhů (- 37 mil.) a máme částku, kterou mělo město na všechno ostatní: 109 milionů. To jsou peníze na veškerý zbývající provoz města a všechny nové investice.

Není to málo

Z této částky náklady na zimák tvoří skoro 10 %. Pokud bychom odečetli také investiční dotace (9 mil.) a půjčku, kterou si ten rok město vzalo na nové investice (29 mil.), význam částky financující zimák se ještě zvýší. Takovou měrou zde zimák soupeří s nezbytnými náklady, jako jsou  např. odpady nebo zimní a letní údržba cest a jejich opravy. A kdybychom tyto výdaje měli hodnotit ve vztahu k současnému velmi vysokému zadlužení, bylo by to čtení ještě méně úsměvné.

Ještě jsme se nedostali k tomu, jakým dalším způsobem město dotovalo hokejový klub. Zajímá vás to? Pokračování příště.

Vojtěch Bajer, kdysi člen městské rady