Úvod / Sdružení nezávislých kandidátů / Lesk a bída městského webu

Lesk a bída městského webu

Tak jako je náměstí výkladní skříní města, je i jeho webová prezentace výkladní skříní městského úřadu. Smyslem webové prezentace města pak není pouze prezentovat město navenek, ale především prezentovat práci radnice obyvatelům města. Cílem tohoto textu je zjistit, zda-li ve srovnání s obdobnými weby tuto úlohu plní, jaké jsou jeho nedostatky a možnosti jejich odstranění a případně přijít s několika nápady na jeho zlepšení.

Trocha historie

Web www.roznov.cz není žádný mladík. Podle informací z patičky je mu sice 5 let, ale v graficky odlišné podobě fungoval již od října roku 2003. To se projevuje nejen na vzhledu, ale i na technickém řešení. Pro město tuto prezentaci vytvořila a na svém serveru provozuje rožnovská reklamní agentura MIGER. Oficiálně se nedozvíte za kolik tak učinila, nicméně ke mně se doneslo, že to bylo za (v cenách roku 2003) vcelku přiměřenou částku 40 000 korun.

Městský web se několikrát zúčastnil celostátní soutěže Zlatý erb pořádaného portálem Města a obce on-line a v roce 2010 se mu podařilo získat druhé místo na krajské úrovni v kategorii Nejlepší webová stránka města, o čemž se poněkud nepřesně dočtete přímo na webu města.

Vzhled – základ úspěchu

Co do grafické podoby, spadá web do poloviny prvního desetiletí 21. století. Barvy jsou jasné a mají své významy: modré jsou informace pro občany, zelené informace pro turisty, žlutá je navigace, oranžovou barvou je rychlá navigace a kontaktní informace jsou červené. Příjemným zpestřením jsou drobné grafické symboly vztahující se k jednotlivých okruhům informací, které jsou bohužel využity jen v navigačních prvcích.

Velkým problémem je špatná čitelnost textů na webu. Tu způsobuje užití malého základního písma a malé výšky řádků, což činí delší texty obtížně čitelnými. Naopak výška řádků v postranních sloupcích je velká, takže dochází k efektu dlouhých téměř prázdných stránek. Příjemnou vlastností je absence blikajících a pozornost odvádějících obrázků, animací a banerů, ačkoliv by kupříkladu hlavička snesla pomalu se prolínající panoramatické fotky.

Kudy kam neboli navigace

Hlavním navigačním prvkem jsou postranní sloupce obsahující menu, upoutávky, kalendář a někdy i banery. Bohužel je v nich často příliš mnoho bloků, které se nezřídka k obsahu stránky vůbec nevztahují. Příkladem budiž odkazy na části určené pro turisty v částech určených občanům a naopak. I když je v celém webu dodrženo pravidlo podtržení odkazů, v obsahu citelně schází barevné rozlišení navštívených a nenavštívených odkazů, což je při rozsahu webu vcelku podstatnou vadou. Rovněž schází propojení na titulní stranu v hlavičce webu a odkaz titulní stránka jej nahrazuje jen velmi nedokonale, neboť jej i při delším používání musí uživatel stále znova hledat.

Mapa stránek pěkně ilustruje strukturu webu a odkrývá obsahové absurdity jako je povídání o houbách rostoucích na území města, nebo o pastvinách. Stále však zůstává užitečným nástrojem při hledání konkrétních informací, bez nutnosti procházet celou prezentaci.

Dobrým nápadem je odkaz Potřebuji vyřídit..., který v okolí nalezneme jen ve Vsetíně.

Často se opakujícím prvkem je stránkování dlouhých výpisů (k vidění např. v přehledu aktualit), které je bohužel dost nešťastné a určitě by sneslo modernější, přehlednější a praktičtější podobu, která by nezabírala tolik místa a bylo by z ní na první pohled jasné na kolikáté stránce se uživatel nachází.

Velmi matoucí je chování při špatně zadané adrese, nebo kliknutí na nefunkční odkaz. Namísto obvyklé stránky 404 Nenalezeno se zobrazí titulní stránka, což je poměrně závažná chyba.

Kde tady najdu... aneb vyhledávání

Užitečnou součástí webů bývá vyhledání a vzhledem k obsáhlé struktuře městského webu je v podstatě i nutností. Bohužel nefunguje právě nejlépe. Například budeme-li hledat výraz „Kaufland“, dostaneme přibližně 32 článků, v případě že svůj dotaz zpřesníme na „Kaufland územní řízení“ dostanete namísto očekávaného jednoho nebo dvou výsledků celých 798 článků. Pro prohledávání webu města se tak hodí více obecná služba jako je například oblíbený Google a myslím, že město neudělá chybu, když se na něj spolehne. Na rozdíl od současného vyhledávání totiž umí prohledávat i připojené soubory typu PDF, DOC a RTF, které tvoří podstatou část obsahu městského webu.

A co moderní technologie?

Spíše okrajovou záležitostí je fakt, že web města není dostupný pomocí modernějšího protokolu IPv6 a doména není zabezpečena pomocí technologie DNSSEC, přitom zavedení obojího je vcelku levné. Pro občany sice nemají tyto technologie bezprostřední dopad, ale je to příprava na budoucnost a signál, že město zajímá jak bezpečně jsou informace občanům poskytovány. V této souvislosti by nebylo od věci zpřístupnění obsahu prostřednictvím zabezpečeného HTTP protokolu.

Mimochodem, zavádění výše zmíněných technologií (IPv6 a DNSSEC) se bude nově posuzovat v letošním kole již zmiňované soutěže Zlatý erb.

Titulní strana

Titulní stránka působí na první pohled přehledně a slibuje dobře organizovaný obsah skrývající se ve zbytku webu. Je zde naznačena a použita již výše zmíněná barevnost, která činí stránku i příjemně barevnou i když hlavičku by jistě bylo možné řešit i aktuálněji. Stránka má však tři podstatné problémy. Prvním jsou nejasné odkazy Město Rožnov p. R. v části Občan a Turista. Po bližším průzkumu zjistíme, že by zřejmě vhodnějším názvem odkazu bylo O městě.

Druhým problémem jsou zbytečné odkazy v části Rychlá navigace, konkrétně Nabídka práce na MěÚ, za kterou se obvykle skrývá krátké sdělení, že v současnosti není vyhlášeno žádné výběrové řízení, čímž odkaz na hlavní stránce postrádá smysl. Druhým zbytečným odkazem jsou Občanské průkazy a jiné doklady, které vedou na část Potřebuji vyřídit... v části Občan.

Posledním problémem je nefunkční odkaz Informace o úřadu v části Adresa úřadu, který v souladu s výše popsaným problémem neexistující chybové stránky vede opět na titulní stranu.

Co je nového...

Novinky jsou ústřední částí moderních webů a uživatel z nich snadno pozná, zda web takříkajíc žije. Posuzovanému webu v tomto ohledu není co vyčítat. Trochu horší je to s podobou, která jednak trpí nepřehledným stránkováním, ale i chybějícími, byť jedno-, či dvouřádkovými anotacemi, které by zpříjemnily návštěvníkům používání a vytvořily by estetičtější celek. Pěkným vzorem v tomto ohledu budiž například web Uherského Brodu.

Povinné informace, aneb co na webu být musí

Zákon 106/1999 sb. nařizuje obcím uveřejňovat některé informace, což dodržuje i web města. Obvykle se odkaz na takovéto informace vyskytuje v patičce stránky, bohužel jej tam ale nenajdeme. Je zde pouze odkaz s marné naděje vzbuzujícím názvem kontaktujte nás, který je ovšem e-mailovou adresou podatelny. Opět lze dát za vzor web Uherského Brodu.

Úřední deska, aneb jádro webu

Elektronická úřední deska je jádrem moderních obecních webů a je tomu tak i v případě Rožnova. V porovnání s okolními obcemi (například Vsetínem) patří ta rožnovská ke slabšímu průměru. Neumožňuje vyhledávat, ani řadit zveřejňované informace podle data, nebo kategorií a vzhledem k všudypřítomnému nešťastnému stránkování je nepřehledná. Nejhorší vlastností však její zapomnětlivost, neboť její paměť sahá jen do poloviny roku 2010. V dnešní době se většina dokumentů pořizuje a zpracovává digitálně a tato „vlastnost“ je těžko pochopitelná a problematická.

Problémem nejen rožnovské úřední desky je forma zveřejněných informací, která se spoléhá na webu nevlastní formáty, jako jsou DOC, PDF, nebo RTF. To snižuje dostupnost informací. Dohledatelnost takto zveřejněné informace je pak na jedné straně limitována schopností úředníka, který informaci zveřejňuje, správně pojmenovat soubor a na straně druhé schopnostmi uživatele-občana správně pochopit, co tím úředník myslel. V ideálním světě by celá informace byla zveřejněna v podobě webové stránky a soubor ke stažení by byl doplňkovou možností. V ideálním světě ale nežijeme, takže by stačila alespoň stručná anotace, čeho že se obsah zveřejněného souboru týká.

Obrázky ano, ale...

Obsahem webu jsou i části zvané fotogalerie a virtuální prohlídka. Fotogalerie je obsahově vcelku chudá a jsem přesvědčen, že i zbytečná. Fotografie by podle mého názoru měly sloužit jako ilustrace článků, nikoliv jako náplň málo navštěvovaných stránek. Pokud přeci jen fotogalerii město potřebuje, pak k tomu účelu může využít některou z existujících služeb, nebo například možnosti, jinak pěkně udržovaného facebookového profilu, na který jsem ovšem na webu odkaz nenašel.

Virtuální prohlídku nedokážu zhodnotit, protože ačkoliv mám v počítači nainstalovaný Adobe Flash Player, tak se mi prohlídku nepodařilo spustit. V době, kdy si lze Rožnov prohlédnout v Google Street View jde však o anachronismus.

Co (téměř) schází

Na webu najdete aktuální informace o územním plánu a nově i o dopravním generelu, byť jen jako řadu souborů ke stažení. To je jistě lepší než nic, ale praxe (například ve zmiňovaném Uherském Brodě) ukazuje, že lze jít dál a publikovat je uživatelsky příjemnějším způsobem prostřednictvím tzv. geografického informačního systému, neboli GISu.

Také část věnovaná turistice, která byla již od začátku součástí webu, není úplně šťastná a ustrnula uprostřed cesty. Prosté výčty ubytovacích a restauračních zařízení nejsou dostatečnou turistickou prezentací a ne každý potenciální turista bude mít chuť proklikávat se skrz web k roztroušeným informacím. V ideálním případě by mělo mít město samostatný portál pro turisty, rozvíjený a udržovaný ve spolupráci s okolními turistickými atrakcemi a těmi, kdo turistický ruch ve městě obsluhují, provedený v několika jazycích a doplněný o mapy a řadu dalších informací.

Další obsah

Jedna z věcí, která je na webu funguje překvapivě dobře, je přehled kulturních akcí. Trochu sice vadí odlišné grafické zpracování, které není zrovna nejpřehlednější a chybějící RSS kanál, ale tyto nedostatky vyvažuje možnost přidání kulturní akce přímo ze stránek města. Dobrý a funkční je i seznam sportovišť.

Na stránce Krizové řízení jsem ovšem našel několik nefunkčních odkazů, týkajících se protipovodňové ochrany a několika dalších (chci věřit, že neaktuálních) témat.

Zpětná vazba

Na první pohled dobrou zprávou pro občany je diskuzní fórum, které podle všeho žije a zaměstnanci MěÚ zde odpovídají na zvědavé dotazy občanů. Radost trochu kalí fakt, že diskuzní fórum funguje na principu „ptejte se na co chcete, a my na co chceme odpovíme“, přičemž to na co se městu odpovídat (z různých důvodů) nechce, zde pochopitelně nenalezneme. Je ale také pravdou, že okolní města takovou službu nemají. Po troše hledání nalezneme i další možností komunikace s MěÚ v podobě formuláře pro dotazy na konkrétní odbory. Vlastní zkušenost s touto formou komunikace nemám, a tak nezbývá než věřit, že skutečně funguje.

S kým jsem srovnával

Při posuzování webu je vždy dobré mít nějaký srovnatelný materiál. Pro účely tohoto posouzení jsem si vybral weby města Uherského Brodu, který ve výše zmiňované soutěži umístil ve stejném roce za webem Rožnova a jde o město srovnatelné velikosti. Dalším srovnávacím vzorkem je stálice městských webů ve Zlínském kraji – Vsetín. Pro dílčí srovnání jsem sáhl i k webům měst Zubří a Valašského Meziříčí. Z obecních webů mě pak v okolí zaujal web Zašové a Horní Bečvy.

Několik slov závěrem

Ačkoliv může tento text vyznít pro město nepříjemně, neboť je nemálo kritický, nevznikl jako snaha ukázat „jak špatně to město dělá“, ale právě naopak jako souhrn toho co je na webu špatně, co lze zlepšit a co bych jako občan na webu města rád viděl. Jistě nejde o vyčerpávající popis všech aspektů, smyslem je vyzvat k zamyšlení co lze udělat lépe.

Je obtížné do krátkého článku vměstnat potřebnou argumentaci a nápady. I přes veškerou snahu z něj nakonec vypadne něco, co se silně podobná výčtu problémů, u kterého bych nerad skončil. Proto projeví-li zaměstnanci městského úřadu zájem, jsem ochoten s nimi řadu věcí konzultovat a pomoci s řešením problémů. Problematice webových aplikací a prezentací se profesionálně věnuji a proto si dovolím radit městu co, kde a jak zlepšit.

Přeji městskému úřadu hodně štěstí nejen v letošním kole Zlatého erbu, ale také ve snaze o zvelebování virtuální výkladní skříně našeho města pod Radhoštěm.

Tomáš Hofman

Štítky: