Úvod / Sdružení nezávislých kandidátů / Malé a velké posuny v hazardu

Malé a velké posuny v hazardu

SNK Zdravý Rožnov dlouhodobě zastává názor, že hazard je nebezpečná a návyková věc, a jako s takovým by se s ním mělo zacházet. Nesdílíme s některými kolegy ze zastupitelstva názor, že lidé jsou hraví a hra s loterijním terminálem je věc bezpečná, zábavná a že se lidé svobodně rozhodnou, jestli ji chtějí hrát. Studie o závislostech jasně dokládají, že u rizikových skupin ta svoboda brzy bere za své. (Nejuceleněji v analýze Hazardní hraní v České republice a jeho dopady)

Začátkem roku 2018 vstoupil v platnost nový zákon, který tohle naštěstí zohledňuje a zavádí několik opatření – mimo jiné musí být herna stavebně oddělená a při vstupu do ní se musíte registrovat, tím zmizí automaty z rohů obyčejných hospod a z náhodného dosahu všech, kteří jdou jen na pivo. Herny už také nemohou fungovat nonstop a nemohou být ve stejné budově, do které chodí děti a mládež, třeba za vzděláváním nebo volnočasovými aktivitami. Z budov zmizí reklamy na hazard.

Jedna z mála věcí, která při projednávání návrhu zákona ve sněmovně naopak vypadla, bylo ochranné pásmo okolo veřejných budov (tu Ministerstvo financí navrhovalo ve vzdálenosti 100 m). Kvůli novele zákona jsme museli upravit i místní vyhlášku a úředníci ministerstva obcím navrhovali si ochranné pásmo zapracovat do svých místních vyhlášek. To pro Rožnov nebyla žádná novinka, ochranné pásmo v ní už dávno bylo (od roku 2005), ale začíná se projevovat právě až od letošního ledna (v minulosti mohlo část hazardu na území obce povolit přímo ministerstvo a to bez ohledu na místní vyhlášku, tato povolení však nyní končí). Co tedy nad rámec zákona reguluje rožnovská místní vyhláška? Výskyt hazardu sto metrů od veřejných budov a na Masarykově náměstí (už od roku 2005). Novinkou v místní vyhlášce je stometrové ochranné pásmo okolo muzea, které od ledna 2018 chrání převážně Palackého ulici, ta je spojnicí mezi centrem města a muzeem. Tato zatím trošku opomíjená lokalita by se do budoucna mohla rozvíjet jako pěší a nákupní zóna, kterou by návštěvníci muzea směřovali do centra.

Proč hazard nepatří do blízkosti veřejných budov (školy, úřady, nemocnice), je asi celkem jasné, ale proč vlastně některá města nepouští hazard do centra? Odpověď je jednoduchá, herny byly do nedávna celkem jistý byznys a slušně vydělávaly, proto si mohly dovolit přeplatit nájem a vytlačit obchody a restaurace. Když s regulací hazardu začala třeba pražská Letná, objevily se na místech bývalých heren spousty nových kaváren a restaurací. Město Rožnov chtělo i v minulosti mít v centru obchody a restaurace, proto už v roce 2005 tohle do místní vyhlášky dalo.

Daleko závažnějším důvodem je samozřejmě souvislost mezi hazardem a zvýšenou kriminalitou, která je popsaná třeba ve studii Nadačního fondu proti korupci – například Fulnek, Bílovec, Kravaře, Žďár nad Sázavou vyhlásily hazardu nulovou toleranci a došlo v nich ke snížení kriminality na polovinu (http://www.nfpk.cz/ aktuality/4870).

Většina změn plyne z nového zákona a zaniká díky němu dost heren. Ve Zdravém Rožnově si myslíme, že je to dobře, a zákon podporujeme. Co to bude znamenat pro naše město? Ubyde gamblerů? Bude méně rodin postižených prohranými výplatami? Sníží se příjem z hazardu do městského rozpočtu? Sníží se kriminalita? To všechno teprve uvidíme. Ale jasné je dnes třeba už to, že na místě herny na 1. máji 1000 (dříve bar Melody) letos vznikne hudební klub, kam se přesunou klubové pořady z Téčka a který ve dne bude fungovat jako kavárna. Pro Rožnov je to užitečnější než herna.

Kristýna Kosová, místostarostka