Úvod / Sdružení nezávislých kandidátů / Voda – základ života

Voda – základ života

Ivan LukášAsi každý z nás slyšel tento slogan, ne každý ale o něm přemýšlí v širších souvislostech.

Když je vody moc ve formě povodní, záplav, průtrží, které nás a naše majetky ohrožují i ničí, je to zlé.

Stejně špatný je opak – velká, zejména dlouhodobá sucha, kdy je vody nedostatek.

Oba fenomény lze do určité míry řešit, díky půvabu přírodních zákonitostí, současně a to udržením (retencí) vody v krajině, což je jedno z možných řešení částečné ochrany před povodněmi a suchem.

Vedle agrotechnických opatření typu remízků, mokřadů, tůní, rybníků, správnému způsobu orby, je cestou k udržení vody v krajině zvyšování obsahu organické hmoty  (humusu) v půdě a to v jakékoli – zemědělské (orná půda, trvalé travní porosty, zahrady, ovocné sady), lesní, na ostatních plochách typu veřejné zeleně, okrasných zahrad, apod.

Velmi ilustrativní jsou tyto údaje: Podle Václava Cílka je v 1m3 půdy za normálních okolností obsaženo 200 – 300 litrů vody s tím, že dalších 100 litrů vody může být ještě zadrženo, pokud bude půda obsahovat dostatek organické hmoty. Těch 100 litrů vody zde představuje 100 milimetrů srážek!

Všude, na všech půdách, bychom se měli snažit zvýšit obsah humusu v půdě, protože ten dokáže účinně vodu zadržovat.

Namísto odvážení posečené trávy a shrabaného listí z okrasných zahrad do sběrného dvora bychom měli tuto biomasu sami kompostovat a vracet ji zpět do půdy.

Vyšší obsah organické hmoty v půdě v ní zadrží více vody při srážkách a tím se sníží odtok do vodotečí.

Díky vyššímu obsahu humusu v půdě bude taková půda a na ní rostoucí vegetace lépe vzdorovat suchu, protože humus bude více a pevněji vázat vodu v půdě.

Tímto způsobem může každý z nás, který vlastní půdu nebo na ní hospodaří, přispět k zadržení vody v krajině.

Je to běh na dlouhou trať, protože obsah humusu se zvyšuje v půdě velmi pomalu a to i při intenzivním zásobení půdy organickou hmotou, ale je třeba začít. Nikdo jiný to za nás neudělá.

Je to řešení nejenom přírodě blízké, ale přírodě vlastní.

A je to v našem bytostném zájmu, neboť jsme, ať chceme či nechceme, na přírodních zákonitostech závislí více, než si mnozí z nás myslí.

Ivan Lukáš

Štítky: