O zapojování

Kristýna KosováNikdy jsme nebyli přesvědčeni, že víme všechno nejlíp, naopak máme rádi diskuze s odborníky a s lidmi z Rožnova, protože je považujeme za odborníky aspoň na ten jejich kousek města. Takže jsme poradní orgány rady města – komise, otevřeli odborníkům se zájmem o místní dění, a to včetně redakční rady Spektra. Pracovat s námi v komisích (je jich přes deset) je časově poněkud náročný koníček, každá se schází zhruba jednou měsíčně a na několik hodin. Proč to děláme? Víc hlav víc ví a nejrůznější plány snesou ve svém počátku víc úhlů pohledů než se najde správné řešení. Proto jsme za všechny, kdo mají město jako koníčka, rádi a rádi s nimi debatujeme do noci. Stává se, že odcházíme s podstatně jiným plánem, než s jakým jsme na jednání přišli, a to je dobře. Kdyby vás témata probíraná na komisích zajímala, zápisy najdete na webu města (na webu města město→samospráva→rada města→komise).

Jednání komisí je ale přece jen specifické a uzavřené, dá se zapojit i jinak? Do některých projektů bude třeba vtáhnout nejen odborníky z komisí, říká se tomu složitě „participace“ a u nás se to teprve učíme, ale základ je vlastně jednoduchý – ptát se lidí, co ve městě chybí, co naopak funguje a nepotřebuje to opravovat. To se dá dělat různě – na podzim bychom vám takové otázky rádi položili v rámci dní architektury, kde si budeme odpovědi kreslit společně do pocitových map. Pokud máte čas, určitě přijďte 3. 10. kolem poledne na Nádražní ulici. První místo v Rožnově, kterému se chceme takto podrobněji podívat na zoubek je městský park, k tomu bude také 8. 10. v 16hod v parku u altánku veřejná debata a další budou následovat.

Kromě veřejných debat nad konkrétními tématy zatím proběhlo jen pár uzavřených schůzek třeba na téma chodníků, ale i přednáška o povodňových procesech a hladové vodě. Občas dostanete i možnost ptát se na co chcete v rámci veřejných interpelací, tento model už jsem si vyzkoušela při debatě v Klubu seniorů a je nám jasné, že se nad vašimi otázkami trochu zapotíme.

K. Kosová